SQL Server – ALTER TABLE ile Tabloda Değişiklik Yapma

Oluşturulan veritabanı tablolarının yapılarında bazen değişiklik yapılması gerekebilir. Var olan tablolar üzerinde değişiklik yapmak istenildiğinde ALTER TABLE komutları kullanılır.

Eğer ALTER TABLE komutları kullanılmazsa değişiklik yapılacak tablo silinip değişiklikten sonra tekrar oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca bu tablolar arasında bağlantı varsa önce bağlantılı olduğu tablolar silindikten sonra ancak kendi silinebilir. Bu işlem bize ciddi bir zaman kaybı yaratacaktır. Zaman kaybının dışında bu tabloların içerisinde kayıtlar olduğunu da düşünürsek tabloları silmeye kalktığımızda veri kaybı da kaçınılmaz olacaktır. Verileri yedeklediğimizi düşünsek bile tablo ilişkisinin kaldırılıp yenide kurulması bu sefer tutarsızlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Tabloya Yeni Alan Ekleme

Var olan bir tabloya yeni bir alan eklemek için ALTER TABLE komutu ile birlikte ADD komutundan yararlanırız.

Tabloya Aynı Anda Birden Fazla Alan Ekleme

Bir tabloya birden fazla alan eklemek istenildiğinde, alan sayısı kadar ALTER TABLE komutu kullanmaya gerek yoktur. Bunun yerine tek bir ALTER TABLE komutu ile alanlar eklenebilir.

Alanda Değişiklik Yapma

Daha önceden oluşturulmuş bir tablonun herhangi bir alanının veri türü değiştirilmek istenebilir veya tanımlı olan veri türünün kapasitesi arttırılabilir. Bu işlemler için ALTER TABLE komutu ile beraber ALTER COLUMN komutları kullanılır.

Yalnız veri türü değiştirilmek istendiğinde, bu alan içinde yeni veri türüne aykırı herhangi bir veri olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

ALTER COLUMN komutuyla var olan alana NOT NULL kısıtlaması da eklenebilir. NOT NULL kısıtlaması kayıt girişi esnasında o alanın boş geçilmemesini sağlar. Boş geçildiği takdirde kullanıcıya uyarı verir. Yalnız NOT NULL kısıtlaması kullanılacaksa tablo içinde hiç kayıt olmamasına veya kısıtlama eklenecek alanın boş değer (NULL) içermemesine dikkat edilmesi gerekir.

Alan silme

Tablodan herhangi bir alan silinmek istendiğinde ALTER TABLE komutları ile beraber DROP COLUMN komutları kullanılır. Alan silindiğinde içerisindeki kayıtlarla beraber silinecektir.

Kısıtlama Ekleme, Silme, Değiştirme

ALTER TABLE komutları ile daha önce tanımlanmış bir kısıtlama silinebilir, yeni bir kısıtlama tanımlanabilir. Kısıtlamalar aktif ve pasif hale getirilebilir.

Birincil Anahtar (Primary Key) Kısıtlaması Ekleme

Yabancı Anahtar (Foreign Key) Kısıtlaması Ekleme

Tekil Veri Kısıtlaması Ekleme

Uygunluk Kısıtlaması Ekleme

Kısıtlama Silme

Tüm Kısıtlamaları Pasif Hale Getirme

Kısıtlamayı Pasif Hale Getirme

Tüm Kısıtlamaları Aktif Hale Getirme

Kısıtlamayı Aktif Hale Getirme

SQL Server’da Tablo Adı Değiştirme

MSSQL’de tablonun adını değiştirmek ALTER TABLE yerine tanımlanmış SP_RENAME saklı prosedürü kullanılır.

SQL Server’da Alan Adı Değiştirme

Tablo adını değiştirmek için kullandığımız SP_RENAME saklı prosedürü alan adlarını değiştirmek için de kullanılır. Nesne tipi olarak tanımlanan bölüm COLUMN, DATABASE, OBJECT gibi yapılan işleme göre değer alır. Alan adı değiştirileceği zaman COLUMN, kısıtlama adı değiştirileceği zaman OBJECT, veritabanı adı değiştirileceği zaman DATABASE kullanılırken tablo adı değişimlerinde tip belirtmeye gerek yoktur.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.