SQL Server – INSERT ile Tabloya Kayıt Ekleme

MSSQL’de tablolara veri eklemek için INSERT komutu kullanılır. INSERT komutu ile tabloya veri eklenirken alan isimleri belirtileceği gibi alan isimlerini belirtmeden kayıt eklemek de mümkündür.

INSERT komutunu daha önceden CREATE TABLE ile Tablo Oluşturma başlıklı yazıda oluşturduğumuz ÖĞRENCİ tablosu üzerinde anlatılacaktır. Örnek olarak oluşturulan tablo şu şekildedir:

Bir tabloya veri girilirken alan adları belirtilerek veri girişi yapılabilir:

Dikkat edilirse IDENTITY, yani otomatik artış olarak ayarlanmış alanın adını yazmadan veri girişi gerçekleştirildi. IDENTITY ile tanımlı alanlar, SQL Server’da veri girişi yapılırken yazılmaz. Önemli olan bir diğer nokta ise öğrenci alanları ile girilen alan değerlerinin aynı eşleşecek şekilde, aynı sırada girilmesi gereklidir. Aşağıdaki örnekte doğum yeri bilgisi en başa alınarak kayıt girilmiştir.

Eğer alanların adlarını yazmadan veri girişi yapılması isteniyorsa aşağıdaki komut kullanılır:

Ancak alanların adları yazılmıyorsa, bu alanların tablodaki varsayılan alan sırasının dikkate alınarak girilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki örneklerde tek seferde yalnızca bir adet kayıt girildi. Ancak bir tabloya aynı anda birden fazla kayıt girilmesi de mümkündür:

 

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.