SQL Server – Fonksiyon Oluşturma ve Fonksiyon Kullanımı

MSSQL’de toplu yapılması istenen veya birçok kez yapılacak işlemlerin bir sonuç döndürmesi isteniyorsa fonksiyonlardan yararlanılabilir.

MSSQL’de ön tanımlı olan GETDATE(), LEN(), MAX(), MIN() gibi birçok fonksiyon vardır ve bunların tamamı geriye çeşitli türlerde değer döndürür. Ancak veritabanı programcısı isterse kendi fonksiyonlarını da oluşturabilir.

SQL Server’da fonksiyon oluşturmak için CREATE FUNCTION komutu kullanılır. Her bir fonksiyon mutlaka değer döndürür ancak parametre almak zorunda değildir. Fonksiyonlar bir sorgu içinden veya “stored procedure” içinden çağrılabildiği gibi hesaplanmış alanlarda kullanımı da mümkündür. Ancak bir fonksiyonun içinden stored procedure çağrılması mümkün değildir.

Bir fonksiyonun genel kullanımı aşağıdaki gibidir:

Fonksiyonun oluşturulması aşamasında mutlaka bir dönüş değer tipi belirlemek gerekir ve bu fonksiyonun içinden de mutlaka uygun tipte bir değer RETURN deyimi ile döndürülür.

Türkçe karakterleri uygun Latin karakterlerine dönüştüren MSSQL fonksiyon örneği:

Gönderilen parametrelere göre mail adresi oluşturma MSSQL fonksiyon örneği:

Yukarıdaki fonksiyonlar bir tablonun hesaplanmış alan (computed field / calculated field) olarak kullanım örneği aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki örnek personel tablosunda mail alanı bir fonksiyon yardımıyla hesaplanmış alan haline getirilmiştir.

Sorgu içinde fonksiyon kullanımı

Bir sorgu içinde yukarıdaki fonksiyonların kullanımı ise şu şekildedir:

 

 

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.