Algoritma ve Akış Diyagramı Örnekleri

Algoritma, bizi çözüme götürecek önceden tasarlanmış yoldur. Akış diyagramı ise algoritmanın şekillerle ifade edilmiş halidir. 

1. Örnek:  Klavyeden girilen sayının pozitif mi, negatif mi, sıfır mı olduğunu bulup ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız.

2. Örnek: Kenar uzunlukları girilen dikdörtgenin alanını hesaplayıp ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız. (Not: Kenar uzunlukları negatif veya sıfır olarak girildiği durumda veri girişi tekrarlanacaktır.)

3. Örnek: Girilen sayının 0’dan 100’e kadar olan sayılardan olup olmadığını kontrol eden programın algoritmasını yazınız. (0 ve 100 dahil)

4. Örnek: Klavyeden girilen 3 adet sınav notunun ortalamasını hesaplayıp ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız. (Not: Sınav notlarının 0-100 aralığında olması kontrol edilmelidir.)

5. Örnek: Klavyeden girilen ismi ekrana 50 kez yazdıran programın algoritmasını yazınız.

6. Örnek: 1’den 5’e kadar olan sayıları ekrana yazdıran programın algoritmasını yazınız.

7. Örnek: 1’den 20’ye kadar olan tek sayıların toplamını bulup ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız.

8. Örnek: Klavyeden girilen 5 adet sayının toplamını bulup ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız.

9. Örnek: Klavyeden girilen 10 adet sayının toplamını ve ortalamasını bulup ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız.

10. Örnek: Klavyeden girilen 10 adet sayıdan 50’den büyük olanları ekrana yazdıran programın algoritmasını yazınız.

 

11. Örnek: Klavyeden girilen 10 adet sayıdan 100’den büyük kaç adet sayı olduğunu ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız.

12. Örnek: Klavyeden 20 öğrencinin notları girilecektir. Notların toplamını ve ortalamasını ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız. (Girilen notların 0-100 aralığında olup olmadığı kontrol edilmelidir.)

13. Örnek: Klavyeden girilen 20 adet sayıdan çift ve tek sayıların toplamını ayrı ayrı bulup ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız.

14. Örnek: Klavyeden sıfır girilinceye kadar sayı okumaya devam edilecektir. Sıfır girildiğinde girilen sayıların toplamını ve ortalamasını ekranda gösteren programın algoritmasını yazınız.

 

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.