WordPress Nedir?

Eklentileri, temaları ve sağladığı kolaylıklar ile web konusunda yeterli bilgisi olmayanların dahi harika web sayfaları yapmasına olanak tanıyan bir blog (web günlüğü) sistemi olarak karşımıza çıkan WordPress, 2005 yılından bu yana giderek artan bir popülariteyle en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir. Kurulumu ve sayfanın hazırlanma aşamaları normal bir web sayfası yapmaya göre oldukça kolaydır.

WordPress kurulumu yapacaksanız ve FTP ile dosya gönderimi konusunda bilginiz yoksa Güzel Hosting üzerindeki WordPress paketlerine bakmanızı özellikle tavsiye ederim. Hem yeni başlayanlara hem de profesyonel kişilere hitap etmekte ve birçok hosting firmasına göre en ucuz fiyatları burada bulabilirsiniz. Paketleri incelemek için tıklayın.

BLOG Nedir?

BLOG, weblog olarak geçen ifadenin kısaltılmış halidir. Türkçe’ye web günlüğü olarak çevrilebilir. İlk başlarda deneyimlerini paylaşmak isteyen insanların kolaylıkla web sayfaları oluşturabilmelerini sağlamak için geliştirilse de günümüzde kullanım alanı iyice artmıştır.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress ile aşağıdaki türde web sayfalarını kolaylıkla oluşturabilirsiniz:

  • Kurumsal web sitesi
  • Haber web sitesi
  • Ürün satış web sitesi
  • Web günlüğü
  • Kişisel web site
  • Video web sitesi
  • Galeri web sitesi

Kullanılan Teknoloji

WordPress, PHP tabanlıdır ve MySQL veritabanını kullanır. Ancak WordPress kurmak için kesinlikle HTML, CSS, JavaScript, PHP veya MySQL bilgisine ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak yeterince tecrübeli bir kullanıcıysanız WordPress için tema ve eklenti geliştirebilir ve bunlardan para da kazanabilirsiniz. Ancak para kazanmak mutlaka bunları bilmenize gerek yok.

WordPress ile Nasıl Para Kazanılabilir?

WordPress ile para kazanmak için güncel ve özgün bir sayfaya sahip olmalısınız. İlk ve en temel kural aslında bu. Güncel bir sitenin içeriği, Google üzerindeki web aramalarında üst sıralamalarda gösterilir. Bu sayede sayfanız daha fazla kullanıcı çekmeye başlar. Yeni kullanıcılarla tanışmanın en güzel ve verimli yolu belki de budur. Bunların yanında sosyal medyayı da etkin kullanmanız sayfanıza yeni ziyaretçiler çekebilmek için güzel bir yöntemdir.

WordPress üzerinde para kazanabilmek için en güzel yöntem elbette reklamlar. Reklam hizmeti veren birçok firma mevcut ve bunlardan en popüleri Google AdSense. Sayfanızı yaptıktan sonra, eğer daha önce başvuru yapmadıysanız bir onay sürecinden geçiyorsunuz ve reklam yayıncılığı yetkisini alabildikten sonra reklamlarınızı istediğiniz her sitede yayınlayabilirsiniz.

WordPress Hangi Sunucularda Çalışır?

WordPress PHP ve MySQL desteği bulunan tüm sunucularda çalışır. Ancak sunucu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, sunucunun ziyaretçilerden gelen isteklere hızlı yanıt verebilmesidir. Arama motoru optimizasyonu (AMO)  olarak da isimlendirilen Search Engine Optimization (SEO) denilen kavramla da yavaş yavaş aşina olmanız ve bununla ilgili eklentiler kullanmanız, daha fazla ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır.

Web hosting hizmeti alırken en önemli etmenlerden birisi de hiç kuşkusuz ekonomik bir çözüm bulmaktır. Bu sebeple Güzel Hosting üzerindeki web hosting ile WordPress paketlerine gözatmanızı mutlaka öneririm.

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

One Comment on “WordPress Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.