WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress’in kurulumunu yapmak için öncelikle bir alan adı ve hosting hesabımızın olması gerekmektedir. Ücretsiz alan ve kendi alan adı altında kullanım hakkı veren birçok sağlayıcı olsa da uzun vadede bu yöntemin pek yarar getirmediği bir gerçektir.

WordPress hakkında detaylı bilgi “WordPress Nedir?” adlı yazıya bakabilirsiniz.

Bir WordPress blog sayfası açmanın en iyi yolu bir hosting ve alan adı sahibi olmaktır. Alan adı ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Deneme amaçlı da olsa küçük bir yatırımla açacağınız blog, sizin internet dünyasında herhangi bir sosyal medya hesabına oranla daha ciddi bir şekilde yer almanızı sağlayacaktır.

WordPress Dosyalarının FTP ile Gönderilmesi

Hosting ve alan adı işlemlerini bitirdiyseniz sıra wordpress dosyalarının sunucuya gönderilmesine gelmiş demektir. Bunun için servis sağlayıcıdan elde ettiğiniz FTP adresi, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kullanarak herhangi bir FTP programı ile dosyaları gönderebiliriz. Bu konuda da ücretli ve ücretsiz birçok seçenek mevcuttur. Sıkça kullanılan ücretsiz seçeneklerden bir tanesi FileZilla FTP programıdır.

FTP ve FileZilla hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Veritabanı Ayarları

WordPress, PHP tabanlı çalışan ve veritabanı olarak MySQL kullanan bir yazılımdır. Bundan dolayı bir MySQL veritabanı, bu veritabanı ile ilişkili kullanıcı adı ve şifre oluşturmamız gerekir. Burada ayarlanan veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifre bilgileri WordPress’in ayarlar sayfasında kullanılacaktır.

WordPress’in Ayarlanması

Altyapının kurulmasından sonra sıra WordPress’in çalışır hale getirilmesine geldi. WordPress’i ayarlayabilmek için artık tarayıcıya ihtiyacımız var. Adres kısmına WordPress dosyalarının bulunduğu web sayfası adresini (eğer alt klasöre kurulduysa bu  klasörü de belirterek) girmemiz yeterlidir. Birkaç form doldurarak WordPress kurulumu tamamlanacaktır.

Softaculous ile WordPress Kurulumu

cPanel gibi site yönetim panellerinde FTP ile dosya yükleme, veritabanı ayarlama gibi işlemlere gerek kalmadan WordPress kurulumu yapılabilir. Bunun için hosting hizmeti aldığınız yerde, Softaculous yazılımının kurulu olup olmadığı araştırılmalıdır.

Güzel Hosting üzerinde hem uygun fiyatlı, hem de WordPress sitelerinizi kolayca kurabileceğiniz Softaculous yazılımı mevcuttur. Bu sitenin de altyapısı Güzel Hosting tarafından sağlanmaktadır.

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.