FTP Nedir? FTP Programı Kullanımı

FTP dosya gönderim protokolü anlamına gelen, File Transfer Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Uzaktaki bir bilgisayara dosya göndermek veya almak için kullanılır.

Ücretsiz ve kolay ulaşılabilir olması sebebiyle FileZilla Client FTP programı üzerinde FTP işlemleri anlatılacaktır. FileZilla FTP programını https://filezilla-project.org adresinden indirebilirsiniz.

FTP Adresi Nedir?

FTP adresi, uzak bilgisayara bağlanmak için kullanılması gereken bir alan adı veya IP adresidir. Genellikle ftp adında bir alt alan adını içerir: ftp.adres.com  gibi… Alan adı yerine bir IP adresinin de kullanılması mümkündür.

Kullanıcı Adı ve Şifre

Eğer bağlanacağımız bilgisayar anonim bağlantıya, yani kullanıcı adı ve şifre olmadan serbest girişe izin vermiyorsa giriş için kullanılacak bir isim ve şifreye ihtiyacımız vardır.

FTP Portu Nedir?

Bilgisayar dünyasında cihazların ve programların iletişim için kullandıkları kapılar vardır. FTP’nin kullandığı varsayılan port numarası 21’dir. Bunun yanında web sayfaları 80 veya 8080 portlarını varsayılan olarak kullanır. Kısacası,  bir bilgisayara FTP yardımıyla bağlanırken port  numarası yazılmadığında varsayılan port numarası olan 21 kullanılır. Aksi bir bilgi verilmediği sürece port numarasını değiştirmeye gerek yoktur.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde sol kısım kendi bilgisayarımızı, sağ kısım ise karşıdaki bilgisayarı gösterir. Dosya transferi basit bir şekilde, sürükle-bırak yöntemiyle yapılabilir.

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.