SQL Server – Veritabanı Oluşturma (CREATE DATABASE)

Veritabanı veya tablo oluşturmak için CREATE komutundan yararlanırız. Yeni bir veritabanı oluşturmak için CREATE DATABASE komutu kullanılır.

Temel kullanımı aşağıdaki gibidir:

Oluşturulan veritabanını kullanmak, yani ileriki aşamalarda yapılacak olan diğer işlemlerin bu veritabanı üzerinde gerçekleşmesi için aşağıdaki kod kullanılmalıdır.

Ya da oluşturulan veritabanı aşağıdaki görselde gösterildiği gibi seçilmesi gerekmektedir.

Okul Veritabanının Oluşturulması:

Okul veritabanının oluşturulma aşamaları aşağıda gösterilmiştir. MSSQL komutlarını yazacağımız sorgu sayfasını New Query butonuna basarak açıyoruz.

Okul veritabanını oluşturma ve kullanıma hazır hale getirme kodları, açılan yeni sayfaya yazılır ve yazılan kodlar Execute butonuna basılarak çalıştırılır. (Not: Execute ile CREATE DATABASE komutu çalıştırıldıktan sonra USE komutu çalıştırılacaktır.)

Execute ile çalıştırdığımızda “Command(s) completed successfully. ” cevabını alıyorsak yazdığımız kod doğru çalışmış demektir. Ayrıca veritabanının doğru oluşturup oluturulmadığını Object Explorer penceresini Refresh yaptıktan sonra Databases bölümüne bakabiliriz.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.