C# Örnekleri: Klavyeden Okuma – Hoşgeldin Ad Soyad

Kullanıcıdan ad ve soyad bilgilerini isteyip klavyeden girilen bilgilere göre “Hoşgeldin ad soyad” düzeninde ekranda gösteren C# kodlarını inceleyeceğiz. Ayrıca klavyeden metinsel yani String bir ifadenin nasıl okunduğu anlatılacaktır.

Merhaba Dünya” mesajını verdiğimiz ilk uygulamamızda ekrana Console.Write() veya Console.WriteLine() komutları ile yazdırıldığını görmüştük. Bu uygulamamızda kullanıcıdan ad bilgisini isteyip “Hoşgeldin ad” mesajını vermek istiyoruz.

Hoşgeldin Ad Örneği:

Klavyeden Console.ReadLine() komutu ile okuma işlemi gerçekleştiririz ancak okuduğumuz değerin tipine uygun bir değişken içinde saklanması gerekmektedir.  Klavyeden ad bilgisini okuyacağımız için ad isminde String tipinde bir değişken tanımlandıktan sonra Console.ReadLine() ile klavyeden okunan değer ad değişkenin içine aktarılmıştır. Ekrana yazdırma işlemi için gerçekleştirilen 6. satırda + operatörü kullanılarak String birleştirme yapılmıştır.

Ekrana yazdırma işleminin diğer bir kullanımı ise aşağıdaki gibidir.  {0} ile rezervasyon yapılmış alana tırnaktan sonra yazılan ilk değişken gelmektedir.

Ekran Görüntüsü:

Hoşgeldin Ad ve Soyad Örneği:

Yukarıdaki örneğimizi klavyeden ad ve soyad bilgilerini ayrı ayrı almak istersek 2 defa klavyeden okutma işlemi gerçekleştirilir. Dolayısıyla 2 defa Console.ReadLine() kullanılmalıdır. ad ve soyad olmak üzere String tipinde 2 adet değişken tanımlandı.

5 ve 7. adımlarda bu iki değişken için ayrı ayrı klavyeden okuma işlemi yapılmıştır. 8. adımda ekrana  2 adet değişkenden değer yazılacağı için {0} ve {1} olarak 2 adet rezervasyon yapılmıştır. ilk gelen ad değişkeni {0} yazan alana, ikinci olarak yazılan soyad {1} yazan alanda gösterilecektir. Üçüncü bir değişkenimiz daha ekrana yazdırılmak istenseydi {2} ile rezerve ederek o alana yazdırılması sağlanacaktı.

ad ve soyad değişkenlerini ekranda tek satırda listeleyebilmek için String birleştirme de kullanılabilir. Yalnız String birleştirmelerinde yazdırılan değişkenlerin aralarında boşluk ifadesi eklenmek istendiğinde ” “ ile belirtilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki örneğimizdeki kodları incelediğimizde ad ve soyad değişkenlerinin arasında tırnak işareti  (” … ” ifadesi) ile boşluk eklenmiştir.

Ekran görüntüsü:

Yukarıdaki C# örneklerinde görüldüğü gibi bir uygulamayı birden fazla doğru yöntem ile gerçekleştirmek mümkündür.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.