ASP.NET Örnekleri: Radiobutton ile Dört İşlem

Bu uygulamada Textbox nesnelerine girilen iki adet sayı üzerinde dört işlem gerçekleştirilecektir. Dört işlemden hangisinin gerçekleştirileceği RadioButton ile kullanıcıya bırakılmıştır.

ToolBox’tan kullanıcının sayı girmesi için 2 adet TextBox, dört işlem seçimi için 4 adet Radiobutton, işlemin gerçekleşmesini sağlayan 1 adet Button ve sonucun gösterilmesi için 1 adet Label eklenmiştir. Nesnelerin ID’leri görevlerine uygun bir şekilde isimlendirilir. (Ör: Label nesnesi lbSonuc olarak isimlendirilir.)

Radibutton kullanımı ve GroupName özelliği ASP.NET Örnekleri: Radiobutton ile Kare ve Küp Hesapla başlıklı yazıda anlatılmıştır.

Kullanıcının tam sayı veya ondalıklı sayı girebilmesi için Textbox’dan alınan veriler double tipinde tanımlanmış değişkenlere aktarılmıştır. Textbox’dan gelen veri String veri türünde olduğu için aktarma esnasında Convert.ToDouble ile tip dönüşümü yapılmıştır. (NOT: Bu işlem yapılmadığı zaman Textbox’a girilen sayılar üzerinde matematiksel işlemler gerçekleştirilemez.)

Girilen sayılar üzerinde dört işlemden hangisinin gerçekleştirileceği kullanıcının RadioButton seçimine göre yapılacağı için if ifadesi kullanılmıştır. IF ifadesi ile hangi RadioButton’un seçildiği kontrol edilmiştir. Örneğin; if(rbTopla.Checked) veya if(rbTopla.Checked==TRUE) yazarak Topla RadioButton’un seçilip seçilmediği kontrol edilmektedir.

En son yapılan ELSE kontrolü ile Radiobutton’lardan herhangi biri seçilmediği takdirde lbSonuc nesnesinde “işlem seçiniz” şeklinde kullanıcıya uyarı vermesi sağlanmıştır.

 

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.