ASP.NET Örnekleri: RadioButton ile Kare ve Küp Hesapla

Bu uygulamada Textbox nesnesine girilen sayının karesi veya küpü hesaplanacaktır. Kare veya küp işleminin seçimi RadioButton ile kullanıcıya bırakılmıştır.

ToolBox’tan kullanıcının sayı girmesi için 1 adet TextBox, kare ve küp seçimi için 2 adet RadioButton ve işlemin gerçekleşmesini sağlayan 1 adet Button eklenmiştir. Nesnelerin ID’leri görevlerine uygun bir şekilde isimlendirilir. (Ör: Textbox nesnesi tbSayi olarak isimlendirilir.)

Radiobutton’ların özelliklerinden biri de içlerinden herhangi birinin seçilmesidir. Eklediğiniz RadioButton’ların her ikisi de aynı anda seçiliyorsa amacımıza uygun olarak ayarlamamışız demektir. Radiobutton’ların birbirine bağlı şekilde hareket edebilmesi için Properties penceresinden grup haline getirilmek istenen Radiobutton’ların GroupName özellikleri aynı isimlendirilir. Bu uygulamada GroupName özelliği usAlma olarak ayarlandı.

Hesapla butonunun içine aşağıdaki kodlar yazılır. Kodlama yapılırken nesnelerin ID’lerine verilen isimlere dikkat edilmelidir. Girilen sayının kare ve kup hesaplaması kullanıcının radiobutton seçimine göre yapılacağı için IF ifadesi kullanılmıştır. IF ifadesi ile hangi radiobutton’un seçildiği kontrol edilmiştir.

Üs alma işleminin 2 yöntemi de aşağıda gösterilmiştir. sayi * sayi işlemi ile sayı kendisi ile çarpılarak karesi hesaplanırken, Math.Pow(sayi, 3) ile küpü hesaplanmıştır. (NOT: Math.Pow(sayi, 2) yazılarak karesi de hesaplanabilir.)

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

4 Comments on “ASP.NET Örnekleri: RadioButton ile Kare ve Küp Hesapla”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.