SQL Server – SELECT ile Kayıt Listeleme

Tablomuzu oluşturduktan ve tablolara kayıt girişleri adımları gerçekleştirildikten sonra eklediğimiz kayıtları görmek için SELECT komutu kullanılır. MSSQL’de SELECT komutu verilen şartlara göre istenilen tablonun içerdiği kayıtları ekranda görmemiz için listeler.

En basit kullanım şekli aşağıdaki gibidir. SELECT komutundan sonra yıldız (*) ifadesi yazıldığında istenilen tablonun tüm alanlarını karşımıza getirir.

Eğer tablomuzdaki tüm alanlar yerine yalnızca bazı alanları görmek istiyorsak SELECT komutundan sonra istenilen alanlar aralarına virgül koyularak yazılır.

Örneğin, öğrenci tablomuzdaki tüm alan ve tüm kayıtları listelemek istiyoruz.

Öğrenci tablomuzdaki tüm öğrencilerin yalnızca ad, soyad, sınıf alanlarını görmek istersek ve ilk başta sınıf daha sonra diğer alanların gelmesini istiyorsak kodlarımız aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu başlık altında yaptığımız örneklerde tüm alanları veya bazı alanların listelenmesini sağladık. Fakat yaptığımız örneklerde tablomuzdaki tüm kayıtları listeledik. Eğer tablodaki tüm kayıtlar yerine şartımıza uyan kayıtları görmek istiyorsak WHERE ile şart ifadesi kullanılır. WHERE ifadesinden sonra istenilen şart veya şartlar yazılabilir.

veya

WHERE komutundan sonra yazılacak şart ifadesinin kullanımı ve örnekleri Koşula Bağlı Sorgulama başlıklı yazıda ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.