SQL Server – IN ile İç İçe Sorgu Örnekleri

İç sorgudan dış sorguya bir veya daha fazla kayıt gönderilebilir. Bu yüzden kullanılan parametreleri tek kayıt döndüren alt sorgular ve çok kayıt döndüren alt sorgular olmak üzere 2 gruba ayrılır.

IN deyimi iç sorgudan çok kayıt gelen durumlarda kullanılır. İç sorgudan elde edilen sonuçlardan herhangi birine eşit olan kayıtları getirir. İç içe sorguların genel kullanımları İÇ İÇE SORGULAR (IN – ANY – ALL ) başlıklı yazıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

İç içe sorgular personel, birim, unvan, proje, çocuk gibi tabloları içeren bir şirket veritabanı üzerinde örneklenecektir. Şirket veritabanı örneği  başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

  1. Kalite ve Arge biriminde çalışan personellerin ad, soyad, birim_no bilgilerini listeleyin.

    Kalite ve Arge birimleri tek bir iç sorgu içinde de sorgulanabilir. Ancak tek bir iç sorgu içinde kullanıldığında iki adet birim numarası dış sorguya gönderilecektir. Bu sebeple dış sorguda dönen değerler IN ve ANY deyimi ile karşılanması gerekmektedir.

  2. Çocuğu olan personellerin bilgilerini listeleyin.

  3. Çocuğu olmayan personellerin bilgilerini listeleyin.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.