SQL Server – DROP ile Veritabanı ve Tablo Silme

MSSQL’de oluşturulmuş bir veritabanını veya bir veritabanı içerisinde bulunan herhangi bir tabloyu silmek istediğimde DROP komutu kullanılır.

Veritabanı içerisinde oluşturulmuş bir tabloyu silmek için DROP TABLE komutu kullanılır. Bu komut kullanılmadan önce, eğer Management Studio gibi bir editör kullanıyorsak USE komutu ile silmek istediğimiz tablo hangi veritabanı içerisindeyse o veritabanı aktif edilir. DROP TABLE komutu ile tablolar içerdiği kayıtlarla beraber tamamen silinir.

Var olan bir veritabanını silmek için DROP DATABASE komutu kullanılır. DROP DATABASE komutu ile veritabanı içerdiği tablo ve kayıtlarla beraber silinir. Kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

Örneğin; okul veritabanı içerisinde bulunan ogrenci tablosunu silmek için aşağıdaki adımlar gerçekleştirilir. USE komutu ile okul veritabanı aktif hale getirilir.

DROP TABLE komutu ile ogrenci tablosu silinir. Object Explorer penceresine REFRESH yapılarak ogrenci veritabanının silinip silinmediği kontrol edilir.

Okul veritabanını silmek istersek aşağıdaki komut çalıştırılır. Ancak silinmek istenen veritabanı o an için aktif olarak kullanılan veritabanı olmaması gerekir. Böyle bir durumda şu hata ile karşılaşılır: “Cannot drop database ‘okul’ because it is currently in use.”

Hatayı düzeltmek için kırmızı ile işaretlenen bölümü değiştirdikten sonra, yani başka bir veritabanı seçildikten sonra DROP DATABASE komutunu tekrar çalıştırıp Object Explorer bölümünden silinip silinmediği kontrol edilebilir.

 

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

One Comment on “SQL Server – DROP ile Veritabanı ve Tablo Silme”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.