Android’de Diğer Activity’e Geçiş ve Activity’ler Arası Veri Gönderme

C# Windows uygulamasındaki Form’a karşılık gelen Activity üzerinde Android uygulamaları için özelleştirilmiş nesneler yer almaktadır. Yeni bir Activity’e geçiş yapmak için Intent nesnesi kullanılır.

Açmak istediğimiz yeni Activity’nin sınıfı IkinciActivity olsun. Bu durumda gecis adında bir Intent nesnesi oluşturalım.

Ardından oluşturduğumuz gecis nesnesini parametre olarak kabul eden startActivity() metodunu çağırmalıyız..

Bu şekilde önceden oluşturulmuş bir Activity başlatılır. Bu Activity’e veri göndermek için ise gecis nesnesi aracılığıyla putExtra() metodu çağrılacaktır.

putExtra() metodu ile diğer Activity’e isim değişkeni aracılığıyla “Hürkal” verisini gönderdik.

Ancak gönderilecek veri, yeni Activity’i başlatmadan önce belirlenmelidir. Nihayetinde yazılması gereken kod şu şekildedir:

Activity ile Gönderilen Veriyi Alma

Şu ana kadar anlatılan her şey, varsayılan değerlere olan saygımdan aynen bıraktığım MainActivity içinde yazıldı. 🙂 Gelen veriyi karşılayacak IkinciActivity içinde yazılması gereken komut şu şekilde olmalıdır:

Burada getIntent() metoduna eklemlenen getExtras() metodu ile Activity’e herhangi bir veri eklenip eklenmediğini kontrol ettik. Eğer dönen değer null değilse bu sefer getExtras() metoduna getString(“isim”)  ekleyerek veriyi elde ettik. Özetle, başka bir Activity’den gönderilen veriyi şu şekilde elde ediyoruz:

 

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

One Comment on “Android’de Diğer Activity’e Geçiş ve Activity’ler Arası Veri Gönderme”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.