ASP.NET Örnekleri: Textbox’a Girilen Sayının Kare ve Küp Hesaplaması

Bu uygulamada Textbox nesnesine girilen sayının karesinin ve küpünün hesaplanarak sonuç değerinin Label nesnesinde gösterilmesi anlatılacaktır.

Eğer yeni bir web sayfası açma, açılış sayfası değiştirme ve Toolbox içindeki nesneleri kullanma ile ilgili sorularınız varsa bundan önceki yazılara bakabilirsiniz. Bu uygulmada 1 adet sayının girilmesi için Textbox, kare ve küp hesaplaması için 2 adet Button ve sonuç için 1 adet Label nesnesi eklenmiştir. Eklenen nesnelerin ID’leri tutatacakları değer ve yapacakları işlemlere dikkat edilerek isimlendirilmiştir.

Çalışmasını istediğiniz kodları ilgili olayın içine yazılması önemlidir. Örneğin bu uygulamada Karesi butonuna tıklama ve Küpü butonuna tıklama olmak üzere 2 adet olayımız var. Dolayısıyla Textbox’tan aldığımız sayının karesinin hesabını btKaresi_Click yani Karesi butonunun tıklanma olayına yazılması gerekmektedir. Küpün hesaplanması ise btKupu_Click olayının içine yazılmış olmalıdır.

İlk olarak kullanıcının girdiği sayının karesini hesaplayıp lbSonuc nesnesinde gösterelim. Kullanıcının hem tamsayı hem de ondalıklı sayı girebilmesini istediğimiz için sayi değişkenini double tanımlıyoruz.

btKaresi_Click olayının içine girmek için Karesi butonuna çift tıklayın:

Küpü butonuna tıklayarak btKupu_Click olayı açılır:

Kare ve küp hesabında Math.Pow matematik fonksiyonunu kullanarak da hesaplanabilir. Math.Pow fonksiyonunda ilk parametre işlem yapılacak sayı, ikinci parametre ise alınacak üs işleminin değeri girilmelidir.

Örneğin: Math.Pow(5,2) -> 5*5

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.