ASP.NET Örnekleri: Şifre Doğrulama (Metin Karşılaştırma)

Merhaba Dünya” ve “Hoşgeldin Ad Soyad” başlıklı yazılarda yeni bir web sayfası açma, açılış sayfası değiştirme ve Toolbox içindeki nesneleri kullanma ayrıntılı olarak görsellerle anlatılmıştır.

Bu uygulamada 2 adet Textbox nesnesine girilen şifrenin birbiri ile uyuşup uyuşmadığı kontrol edilecek ve kullanıcıya bununla ilgili dönüt verilecektir. Eğer kullanıcının girdiği iki şifre de aynı ise “Doğru” yanıtını, değilse “Uyuşmuyor” yanıtını ekranda gösterilecektir.

İlk aşamada Toolbox’daki nesnelerden yararlanarak aşağıdaki görseli hazırlıyoruz ve nesnelerin adlarını(ID) uygulamamızla uygun hale getiriyoruz.

Şifre istediğimiz birinci Textbox’ın ID alanı tbSifre1 ve tekrar şifre istediğimiz ikinci Textbox’ın ID alanı tbSifre2 olarak değiştirilmiştir. Textbox’lara şifre girileceği için yazılan şifrenin görünmemesi için Properties bölümünden TextMode alanı Password olarak değiştirilir.

Sayfaya eklenen butonun Text alanı “Gönder” ve ID alanı “tbGonder” olarak değiştirilmiştir. Mesajın verileceği Label’ın Text alanı boşaltılmış ve ID alanı “lbMesaj” olarak değiştirilmiştir.

Gönder butonunun tıklanma olayına aşağıdaki kodlar yazılır. Karşılaştırma işlemi yapacağımız için if deyimi kullandık. Şifrelerde sayı, metin veya her ikisini de olabilir. Bu yüzden “==” ifadesi ile string hallerinin karşılaştırması yapılmıştır. If deyiminin yanına yazdığımız ifade doğru ise lbMesaj’da “Doğru” değilse “Uyuşmuyor” yanıtı görünecektir.

Ekran görüntüsü:

Örneğin girilen şifreler aynı olmadığında aşağıdaki uyarıyı verecektir.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

2 Comments on “ASP.NET Örnekleri: Şifre Doğrulama (Metin Karşılaştırma)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.