Veritabanı Bağlantı Cümlesi (ConnectionString) Oluşturma

C# ile veritabanı bağlantısının sağlanması için öncelikle hangi veritabanına, hangi bilgiler ve parametrelerle bağlanılacağının bilinmesi gerekmektedir. Ancak çeşitli veritabanı programlarının varlığı, ayar farklılıkları gibi nedenlerle bağlantı cümlelerinin nasıl oluşturulacağının öğrenilmesi oldukça zordur.

Bağlantı cümlelerini kolaylıkla oluşturabilmek için Visual Studio kullanmak en mantıklı yöntemdir.

Visual Studio Üzerinde ConenctionString (Bağlantı Cümlesi) Nasıl Oluşturulur?

Bağlantı cümlesi oluşturmak için Visual Studio üzerinde “Tools / Connect to Database…” seçeneği veya “Araçlar / Veritabanına bağlan…” seçilerek bağlantı penceresi açılır.

Veritabanı Dosyası veya Sunucusunun Seçilmesi

SQL Server’a OleDb nesnesi ile bağlantı kurmak istersek “Data source / Veri kaynağı” olarak “Microsoft SQL Server”, “Data provider / Veri sağlayıcı” olarak da “.NET Framework Data Provider for OLE DB” seçeneği seçilir. Eğer Access veritabanına bağlanılacaksa, benzer şekilde veri kaynağı olarak “Microsoft Access Database File” seçilmelidir.

Veritabanı dosyası veya sunucusu seçildikten sonra “Continue / İlerle” seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir.

Bağlantı Cümlesinin (ConnectionString) Elde Edilmesi

SQL Server’a bağlantı kuruluyorsa “Server name / Sunucu adı” kısmında bağlantı sağlanacak veritabanı seçilmelidir. Ardından SQL Server kulumu yaparken veya SQL Server Management Studio programını her açışınızda, sunucuya bağlanmak için girdiğiniz bilgilerin yazılması gerekmektedir. Bu bilgilerin de sağlanmasının ardından “Test connection / Bağlantıyı test et” butonuna tıklayarak, bağlantının sağlandığının görülmesi faydalıdır.

Veritabanı bağlantı testinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmadıysa “Advanced / Gelişmiş” butonuna tıklanır.

Bağlantı cümlesi, görsel üzerinde kırmızı ile işaretlenmiş alanda yer almaktadır. Bu ifadeyi kopyalayarak C# ile SqlConnection veya OleDbConnection sınıflarından türetilen nesnelerde kullanabilirsiniz.

Örnek Bağlantı Cümleleri

Access veritabanına bağlanmak için örnek bağlantı cümlesi:

SQL Server’a bağlanmak için örnek bağlantı cümlesi: 

 

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

One Comment on “Veritabanı Bağlantı Cümlesi (ConnectionString) Oluşturma”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.