HTML – Tabloda Satır ve Sütun Birleştirme Örneği (COLSPAN – ROWSPAN)

HTML etiketleri kullanarak adım adım tablo oluşturma ve tablo birleştirme örnek üzerinde uygulanmıştır.

Tablo birleştirme yapabilmek için COLSPAN ve ROWSPAN komutlarının bilinmesi gerekmektedir.

1. örnek: İlk aşamada 4 satır ve 5 sütun’a sahip bir tablo oluşturuldu.

2. örnek: 8 numaralı hücrenin 3 satırlık yer kaplaması sağlandı. Satır birleştirme yapıldığı için ROWSPAN kullanıldı. 8 numaralı hücre 3 hücrelik yer kapladığı için 13 ve 18 numaralı hücreler tablodan silindi.

3. örnek: 2 numaralı hücrenin 4 sütunluk yer kaplaması sağlandı. Sütun birleştirme yapıldığı için COLSPAN kullanıldı. 2 numaralı hücre 4 hücrelik yer kapladığı için 3, 4 ve 5 numaralı hücreler tablodan silindi.

4. örnek:  9 numaralı hücrenin 2 sütunluk yer kaplaması sağlandı. Sütun birleştirme yapıldığı için COLSPAN kullanıldı. 9 numaralı hücre 2 hücrelik yer kapladığı için 10 numaralı hücre tablodan silindi.

5. örnek: 9 numaralı hücre 4 hücrelik yer kaplamaktadır. Bir önceki adımda Sütun birleştirme (COLSPAN) kullanılarak 9 numaralı hücrenin 2 sütun olarak yer kaplaması sağlandı. 9 numaralı hücre aynı zamanda 2 satırlık da yer kaplamaktadır. Bu sebeple <td colspan=”2″ rowspan=”2″>9</td> sütun ve satır birleştirme aynı anda kullanılmıştır.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

3 Comments on “HTML – Tabloda Satır ve Sütun Birleştirme Örneği (COLSPAN – ROWSPAN)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.