C# Örnekleri – Top Oyunu v3 – Çoklu Engelden Seken Top

C# formu üzerine eklenen butonun kenarlara ve engellere temas edip sekmesiyle top oyunu bir adım daha ileri götürülmüştür.

Top sekme oyununun 1. ve 2. versiyonları aşağıdaki yazılarda açıklanmıştır:

  • C# Örnekleri – Top Oyunu v1 – Form Kenarlarından Seken Top
  • C# Örnekleri – Top Oyunu v2 – Engelden Seken Top

Form üzerinde kullanılan Panel nesnelerinin tamamı engel olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla, form üzerinde Panel oluşturmak engel oluşturmak için yeterli olmaktadır. Bunun  için tüm engelleri elde edebilecek, engelListele() adında bir metot tanımlanacaktır.

this.Controls ifadesi sayesinde mevcut form üzerindeki tüm nesnelere ulaşılabilmektedir. Farklı türdeki bu nesnelerin panel olup olmadığı ise IF şartı içinde kontrol edilmektedir.

Her bir engelin elde edilmesinden sonra, ilgili engel ile çarpışma olup olmadığının kontrolü de engelCarpisma() metodu ile kontrol edilmektedir. Bu metod, engel değişkeni aracılığı ile engelCarpisma() metoduna Panel nesnesi göndermektedir.

Yukarıdaki kodlar, önceki versiyonlarda anlatılan işlemleri gerçekleştirmektedir.

Birçok Engelden Seken Top Örneği Kaynak Kodları

Aşağıdaki kodlarda kare adında bir buton ve birkaç Panel içeren bir form bulunmaktadır. Bu formun kaynak kodları aşağıdaki gibidir:

 

 

 

 

 

Hürkal HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.