C# Örnekleri – Klavyeden Girilen Sınavların Ortalamasını Bulma

Kullanıcı klavyeden iki adet sınav notu girecektir. Girilen sınav notlarının 0-100 aralığında olup olmadığı kontrol edildikten sonra ortalaması alınacaktır. Ortalaması bulunduktan sonra “GEÇME” veya “KALMA” durumu konusunda bilgilendirme yapılacaktır.

İlk aşamada double tipinde kullanıcının gireceği 2 adet sınav notunu saklayacağımız değişken tanımlandı. Console.ReadLine() ile klavyeden girilen değer okunduktan sonra Convert.ToDouble komutu ile girilen sayı double veri tipine dönüştürüldü.

IF şartı ile girilen sınav notlarının 0-100 aralığında olup olmadığı kontrol edildi. Eğer kullanıcı yanlış bir not girdiyse GOTO kullanılarak tekrardan istenmiştir..

İki sınav notu da doğru girildikten sonra double tipinde tanımlanmış ortalama değişkeninin içerisine iki notun ortalaması aktarılır ve Geçme – Kalma durumu konusunda kullanıcı bilgilendirilir. (Not: 50 ve üstü geçer nottur.)

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.