C# Örnekleri – Klavyeden Girilen İki Sayıyı Karşılaştırma

C# ile yapacağımız uygulamada kullanıcı klavyeden iki adet sayı girecektir. Girilen iki sayı karşılaştırılarak büyük, küçük veya eşitlik sonucu ekranda gösterilecektir.  

DOUBLE tipinde sayi1 ve sayi2 olmak üzere iki adet değişken tanımlanmıştır. Girilen iki sayının karşılaştırma işlemi için IF ifadesi kullanılmıştır..

if ifadesi parantez içinde yazılan şartın doğru veya yanlış olma mantığı ile çalışır. Eğer parantez içindeki ifade doğru ise if’ten sonra yazılan satır veya satırlar (süslü parantez kullanıldıysa) çalışır. Eğer ifade yanlış ise yazılan bir sonraki else durumuna veya else if durumuna geçer.

Aşağıdaki örnekte (sayi1>sayi2) ifadesi doğru ise Console.WriteLine(“Birinci sayı({0}) ikinciden({1}) büyüktür.”,sayi1,sayi2) kod bloğu çalışacaktır. Yanlış ise bir sonraki karşılaştırma işlemi olan else if (sayi1 < sayi2) ifadesine geçecektir. Bu ifadenin de doğru olup olmadığı sorgulandıktan sonra eğer yanlış ise else durumuna gelip Console.WriteLine(“Birbirlerine eşitler.”) kod bloğu çalışacaktır.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

One Comment on “C# Örnekleri – Klavyeden Girilen İki Sayıyı Karşılaştırma”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.