C# Örnekleri – Fiyat ve Adete Göre Toplam Tutarı Hesaplama

Kullanıcıdan ürünün fiyat bilgisi ve üründen kaç adet aldığı bilgileri istenmektedir. Bu bilgilere göre ödeyeceği toplam tutar hesaplanacaktır.Ancak klavyeden girilen fiyat veya adet bilgilerinin sıfır büyük bir sayı girilmesi gerekmektedir. Girilmediği takdirde kontrol edilecek ve kullanıcıdan yanlış girdiği bilgi tekrar istenecektir. 

Double tipinde fiyat bilgisinin, integer tipinde adet bilgisinin saklanacağı iki adet değişken tanımlandı.  Console.ReadLine() ile klavyeden girilen değer okunduktan sonra fiyat bilgisi Convert.ToDouble komutu ile girilen sayı double veri tipine dönüştürüldü. Adet bilgisi ise Console.ReadLine() okunduktan sonra Convert.ToInt32 ile integer veri tipine dönüştürüldü.

IF şartı ile girilen fiyat ve adet bilgilerinin sıfırdan yüksek bir sayı girilip girilmediği kontrol edildi. Eğer kullanıcı yanlış değer girdiyse GOTO kullanılarak tekrardan istenmiştir. Doğru girilmiş adet ve fiyat bilgilerine ulaştıktan sonra kullanıcının ödeyeceği toplam tutar hesaplanıp ekranda gösterilir.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.