ASP.NET Örnekleri: Girilen Sınav Notuna Göre Başarı Durumu

Bu uygulamada Textbox nesnesine girilen öğrencinin notuna göre durum bilgisi (Başarısız, Geçer, Orta…) ekranda gösterilecektir.

Kullanıcının gireceği not için 1 adet Textbox, işlemin gerçekleşmesini sağlayacak 1 adet Button ve bilgilendirme mesajı için 1 adet Label eklendi. Eklenen nesnelerin ID’leri tutatacakları değer ve yapacakları işlemlere dikkat edilerek isimlendirilmiştir.

Textbox’a Girilen Sayıların Karşılaştırılması başlıklı yazıda kodlarla Label nesnesinin renk, biçim özelliklerini değiştirmiştik. Bu uygulamada ise Label nesnesinin biçim özelliklerini arayüzde bulunan Properties bölümünden yapacağız. Biçim vermek istediğimiz Label nesnesi seçilir ve Properties bölümünden istenilen ayarlamalar yapılabilir. Eğer arayüzde Properties bölümü görünmüyorsa ilgili nesneye sağ tıklayarak Properties seçeneği seçilir.

Yukarıda görüldüğü gibi bir Label üzerinde bir çok ayar yapılabilir. Bu uygulamada yalnızca gösterilen özellikler kullanılmıştır.

Sayfamız ilk açıldığında biçim verdiğimiz lbDurum nesnesini görmek istemiyorsak. Ancak kullanıcı notunu girdikten sonra ve DURUM butonuna tıkladıktan sonra gösterilmesini istediğimizde VISIBLE özelliğinden yararlanırız.

Sayfanın yüklenme olayına Label nesnesinin Visible özelliğini False yaparak gizleyebiliriz. Uygulamamızı çalıştırdığımızda lbDurum nesnesinin gizlenmiş olduğunu görürüz.

Kullanıcı not bilgisini girdikten sonra hesaplama yapmak için Durum butonunun tıklanma olayına aşağıdaki kod bloğunu yazarız. Ancak yazdırılan durum bilgisi Label nesnesi gizlenmiş durumda olduğu için görünmeyecektir. Bu yüzden bu aşamada lbSonuc.Visible = true ile tekrardan görünür hale getiriyoruz.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.