ASP.NET Örnekleri: Form Bilgilerini Label’da Göster

Textbox nesnelerine girilen ad, soyad, yaş bilgileriyle birlikte RadioButton ile seçilen cinsiyet ve mezun durumlarını birleştirerek Label nesnesinde gösterilecektir. Bu uygulama ile String birleştirme ve seçilen Radiobutton’un Text özelliğini elde etme öğrenilecektir.

ToolBox’tan kullanıcının ad, soyad ve yaş bilgilerini girmesi için 3 adet TextBox, cinsiyet seçimi için 2 adet Radiobutton, Mezun bilgisi için 3 adet Radiobutton, yazdırma işlemi için 1 adet Button ve sonucun gösterilmesi için 1 adet Label eklenmiştir. Nesnelerin ID’leri görevlerine uygun bir şekilde isimlendirilir. (Ör: Ad girilecek Textbox1 nesnesi tbAd olarak isimlendirilir.)

Cinsiyet ve mezun bilgilerinin seçimlerinin yapıldığı Radiobutton’lar 2 farklı gruptan oluşmaktadır. Radibutton kullanımı ve GroupName özelliği ASP.NET Örnekleri: Radiobutton ile Kare ve Küp Hesaplama başlıklı yazıda anlatılmıştır.  (1. grup GroupName: cinsiyet, 1.grup GroupName: mezun olarak düzenlendi.)

String birleştirmelerde + operatörü kullanılır. += ifadesi ile lbmesaj olarak isimlendirilen Label nesnesinin Text özelliğine ekleme yapılarak ad, soyad ve yaş bilgilerinin yan yana yazılması sağlanmıştır.

if kontrolü ile cinsiyet veya mezun bilgilerinden hangisinin seçildiği bulunup lbmesaj nesnesinin text özelliğine eklenmiştir.

 

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.