SQL Server – CASE Kullanımı

MSSQL komutlarından CASE herhangi bir sorgu sonucunda uygulanan alandan dönen değere göre farklı işlem yapılmasını veya farklı metin yazılmasını sağlar. Programlama dillerindeki IF komutuna benzemektedir.

Örneğin yukarıdaki öğrenci tablosunda cinsiyet alanında ERKEK için E, KADIN için K harfi kullanılmıştır. Eğer listeleme esnasında E ve K yerine daha anlamlı olan ERKEK ve KADIN yazmasını istiyorsak CASE ifadesini  kullanılır.

Sayısal değerler üzerinde de işlem yapılabilir. Örneğin okul gezisi için öğrenci numaralarına göre öğrenciler gruplara ayrılacaktır. Öğrenci numarası 8 ve 8’dan küçükler GRUP A, 8’den 18’e kadar olanlar GRUP B, diğer öğrenciler GRUP C olacaktır.

CASE ile istenilen alan üzerinde matematiksel hesaplamalar da yapılabilir. Hesaplama işlemleri aşağıdaki personel tablosu üzerinde yapılacaktır. Personel tablosunun oluşturma ve veri girişi hazır kodlarına Personel Tablosu Oluşturma başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Örneğin maaşı 2500 ve 2500’den düşük olanlara %20, 2500 ile 3500 arasında maaş alanlara %15 ve 3500 ve 3500’den yüksek maaş alanlara %10 zam yapılması planlanmaktadır. Maaş zamları yapılmadan önce değişimlerin gözlenmesi için personellerin ad, soyad, eski maaş ve yeni maaş bilgilerini listeleyin.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

One Comment on “SQL Server – CASE Kullanımı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.