SQL Server – AS ile Alanlara Takma Ad Ekleme

Tablolarımızda oluşturduğumuz alan adlarını genelde kendi anlayacağımız ve kodlamamızı kolaylaştıracak şekilde tanımlayabiliriz. Ancak kayıtları listelerken alan isimlerini kullanıcıların anlayacağı şekilde düzenlememiz çok daha doğru bir kullanım olacaktır.

MSSQL komutlarından AS kullanılarak listeleme esnasında alanları kullanıcının anlayacağı şekilde düzenleyebiliriz.

Genel kullanım şekli aşağıdaki gibidir:

Örneğin personel tablosu içerisinde p_no, p_ad, p_soyad gibi alanlar tanımladığımızı düşünürsek kullanıcıya listelediğimizde no, ad ve soyad verilerinin hangi tabloya ait olduğu net bir şekilde anlaşılmayacaktır. Personel tablomuzda bu alanlarımızı listeleme esnasında aşağıdaki gibi düzenlersek kullanıcılara daha iyi bir sunum yapmış olacağız.

Bu kullanım, özellikle COUNT(*), SUM(), AVG(), MIN(), MAX() gibi fonksiyonların kullanımı, matematiksel işlemlerin gösterimi, metinsel ifade (string) birleşimi gibi durumlarda önem kazanır. AS ifadesi ile bu alanlara isim verilerek ORDER BY ifadesinde isim vererek ilgili alana göre sıralama yapılabilir.

Yukarıdaki örnekte sınıflar öğrenci sayılarına göre sıralanır ve en kalablık sınıf en üstte gösterilir.

Seçil ŞEKERCİ HÜSEM

2010 yılından bu yana Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak meslek liselerinde görev yapmaktayım.

Tüm yazılarını göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.